Jak najlepiej dbać o swoje okulary:

   Okulary - jedni noszą je z powodu wady wzroku, inni dla ozdoby lub aby chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Bez względu na ich przeznaczenie należy wiedzieć jak o nie dbać,by pełniły swą rolę jak najdłużej  i wyglądały jak najlepiej.

   Znajomość kilku podstawowych zasad pozwoli nam na znaczne przedłużenie żywotności naszych okularów :

- należy zakładać i zdejmować je oburącz , aby uniknąć deformacji oprawy, powstawania naprężeń w soczewkach, które mogą prowadzić do odpryśnięć, wypadania i obluzowań śrubek.

- nie należy wystawiać okularów na działanie wysokiej temperatury (szczególnie tych z tworzyw sztucznych) np. w samochodzie na desce rozdzielczej, gdyż może to spowodować uszkodzenie soczewek okularowych, powłok uszlachetniających, jak i odkształcenie się oprawy korekcyjnej.

- okulary jak inne przedmioty użytkowania osobistego należy myć w delikatnym płynie lub mydle z ciepłą wodą , aby je odtłuścić i usunąć inne zabrudzenia , w pozostałych przypadkach czyścić je dostępnymi w salonach optycznych specjalnymi płynami i miękkimi ,delikatnymi ściereczkami z mikrofazy (ściereczka wykonana z włókien poliestru).

-regularnie w zależności od stopnia użytkowania należy wymieniać silikonowe noski, gdyż zużyte powodują ucisk, dyskomfort oraz żółkną.

- kiedy okulary nie są używane powinno się je przechowywać  w twardym, bezpiecznym etui  - w przypadku braku etui należy odkładać je "złożone" na płaskim podłożu soczewkami do góry.

- w przypadku uszkodzeń okularów nigdy nie należy naprawiać ich samodzielnie, może to doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń, trzeba udać się do swojego optyka, który dzięki profesjonalnym narzędziom oraz doświadczeniu może je wyregulować, naprawić.