Co to jest astenopia?

Co to jest astenopia

Astenopia – subiektywne uczucie osłabienia oczu, spowodowane najczęściej przez niewyrównane wady wzroku lub niewłaściwe oświetlenie. Objawia się między innymi bólem oraz zaczerwienieniem oczu, łzawieniem, bólami głowy, zamazanym lub podwójnym widzeniem.

Objawy astenopii mogą być różne dla różnych osób w zależności od przyczyny i leżących u jej podstaw problemów z oczami. Najczęstsze objawy to:

  • ból wokół oczu
  • ból głowy, który może nasilać się przy użyciu oczu
  • suche lub łzawiące oczy
  • rozmazany obraz
  • piekące, obolałe lub zmęczone oczy
  • wrażliwość na światło
  • trudności z utrzymaniem otwartych oczu
  • zawrót głowy

Według American Academy of Ophthalmology u niektórych osób występują objawy odruchowe związane z astenopią. Mogą one obejmować: migrena, nudności, drganie mięśni twarzy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Astenopia

Przyczyny astenopii:

  • czytania książki drobnym drukiem,
  • zbyt długiego korzystania z telefonu,
  • wielogodzinnej jazdy samochodem,
  • całodziennej pracy przy komputerze z zachowaniem niewłaściwej higieny pracy dla oczu,
  • długotrwałego przebywania w pomieszczeniach ze sztucznym światłem (zwłaszcza jesteśmy na to narażeni w sezonie jesienno-zimowym),
    pracy w półmroku lub ciemności.

Długotrwałe korzystanie z komputerów i urządzeń cyfrowych stało się tak powszechną przyczyną astenopii, że nazwano ją „syndromem widzenia komputerowego” lub „cyfrowym zmęczeniem oczu”.
Ocenia się, że 50-90% osób pracujących przed ekranem komputera zmaga się ze zmęczeniem oczu i innymi nieprzyjemnymi symptomami, które z tego wynikają. Co ciekawe, to nie muszą być wyłącznie fizyczne objawy, ale także dyskomfort związany ze sferą psychiczną.

Na odczuwanie zmęczenia oczu wpływają również inne czynniki jak: długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, ekspozycja na dym tytoniowy, kurz, pył itp., niewystarczająca ilość snu, najczęściej spowodowana intensywnym trybem życia (dużo obowiązków, mało czasu w ciągu doby), a także niewykryte lub źle skorygowane wady wzroku. Wszystko to oddziałuje na osłabienie wzroku, co z kolei przekłada się na nasze samopoczucie, efektywność i wydajność pracy, a także na stan zdrowia naszego organizmu.

Astenopia

Leczenie astenopii w domu i w pracy

1. Dostosuj swoje oświetlenie, ponieważ wystarczające oświetlenie podczas wykonywania niektórych zadań, takich jak czytanie lub szycie, może pomóc zmniejszyć zmęczenie i zmęczenie oczu. Umieść źródło światła za sobą, wykonując jakikolwiek rodzaj pracy w pobliżu, i ustaw je tak, aby światło było skierowane na twoje zadanie.
Klosz lampy w świetle ustawionym przed Tobą jest najlepszy, jeśli pracujesz lub czytasz za biurkiem. Kluczem jest, aby mieć wystarczające oświetlenie, bez świecenia bezpośrednio w oczy.
Jeśli oglądasz telewizję, miękkie lub słabe oświetlenie w pokoju będzie łatwiejsze dla twoich oczu. Ćwicz mądrzejszy czas na ekranie.

2. Ograniczenie czasu poświęcanego na ekran komputera lub urządzenie cyfrowe może znacznie przyczynić się do poprawy objawów astenopii. Wraz z ograniczaniem czasu wyświetlania, wypróbuj następujące rozwiązania podczas pracy na komputerze lub urządzeniu cyfrowym.

3. Rób przerwy, stosując zasadę 20-20-20, przesuwając oczy, aby patrzeć na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp, przez 20 sekund, co 20 minut.

Sprawdź jakie badania wzroku wykonać.

astenopia

Usiądź na wyciągnięcie ręki - około 25 cali - od ekranu komputera.
Ustaw ekran tak, aby twoje spojrzenie było lekko skierowane w dół.
Użyj matowego filtra ekranowego, aby zmniejszyć odblaski, patrząc na szklany ekran.
Dostosuj ustawienia ekranu, w tym jasność, kontrast i rozmiar tekstu, aby było lepiej widoczne.
Dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie ograniczyć czas spędzany na ekranie przez swoje dzieci, jeśli mają również zmęczenie oczu.

4. Najpopularniejszym sposobem na zmęczone oczy jest stosowanie kropli, dostępnych bez recepty w każdej aptece.

5. Domowym sposobem na zmęczone oczy są okłady. Kojące, łagodzące i lekko ściągające, takie właśnie właściwości można przypisać okładom wykonanym z herbaty, rumianku lub świetlika. Wystarczy przygotować napar ze wspomnianych ziół, a gdy wystygnie zamoczyć w nim gazę lub płatek kosmetyczny i położyć na spuchnięte, zaczerwienione i bolące oczy.

6. Regularne stosowanie preparatów z luteiną zwiększa wydajność widzenia oraz zmniejsza efekt zmęczonych oczu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *