Jak długo można nosić soczewki jednodniowe?

soczewki jednodniowe

Wszystkie soczewki kontaktowe dostępne na rynku mają ściśle określony termin użytkowania. Czy dozwolone jest noszenie soczewek dłużej niż wynika to z rekomendacji producenta? Czy możemy nosić soczewki jednodniowe przez 2 dni?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które różnią się między innymi terminem użytkowania. W zależności od preferencji możemy kupić soczewki do noszenia przez jeden dzień, dwa tygodnie, a nawet miesiąc. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni, to nie powinieneś tego robić. Wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu – jest tam informacja, czy dane soczewki są jednodniowe. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim ma to ogromny wpływ na Twoje zdrowie, jakość widzenia oraz stopień nawilżenia oczu. W końcu takie modele będą Ci dobrze służyć przez ok. 15-18 godzin. Choć dostępne są również warianty o przedłużonej trwałości - są to jednak soczewki miesięczne całodobowe. W takim przypadku możesz je swobodnie nosić przez dzień i noc – to ciekawa informacja dla osób, które czasem zasypiają w soczewkach. Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to soczewek jednodniowych, których noszenie przez 2 dni nie jest dobre dla Twojego zdrowia.

Czy soczewki jednodniowe mogą pęknąć?
Czy jednodniowe soczewki można zdezynfekować i ponownie założyć?

Wynika to między innymi z tego, że soczewki tego typu wykonane są z cieńszego, oddychającego materiału, który zapewnia wygodę noszenia oraz wysoki poziom nawilżenia. Niestety powłoka soczewek kontaktowych jednodniowych nie jest odporna na zarazki, bakterie i inne osady, które gromadzą się na niej w ciągu dnia. Jednodniowe soczewki mają bardzo delikatną strukturę, dlatego jest to dobra opcja dla osób o wrażliwych oczach. Jednak ta subtelna powłoka może być narażona na pęknięcia, gdy soczewki jednodniowe nosisz dłużej niż przez 1 dzień, czyli więcej niż jest to wskazane przez producenta. Po pewnym czasie soczewki jednodniowe zrobią się suche, kruche, a wtedy łatwo może dojść do uszkodzenia – nawet wówczas, gdy masz je założone na oczach. To doskonale obrazuje odpowiedź na pytanie, czy można nosić soczewki jednodniowe dłużej.

soczewki jednodniowe

Ze względu na skład materiału, z jakiego są wykonane, nie nadają się do pielęgnacji/dezynfekcji. A to znaczy, że nie możemy ich (jak w przypadku soczewek tygodniowych czy miesięcznych) moczyć w żadnym płynie i roztworze dezynfekującym. Sam proces czyszczenia powoduje zniszczenie soczewki jednodniowej, która w ten sposób nie nadaje się już do ponownego użycia. Soczewki jednodniowe powinny być po zdjęciu z oka wyrzucone do kosza bez względu na to, czy nosiliśmy je przez 10 godzin, czy tylko przez dwie godziny. Soczewki jednodniowe są powszechnie sprzedawane w dużych pudełkach po 30-180 sztuk. W ten sposób możesz zaopatrzyć się w wystarczającą ilość soczewek na cały miesiąc, a nawet kwartał.

Czy mogę nie wyciągać soczewek kładąc się na drzemkę?

Niekontrolowane drzemki zdarzają się każdemu i jeśli trwają kilkanaście minut, to Twoje oczy nie są zagrożone. Zaraz po przebudzeniu mogą nieco łzawić, a Ty będziesz czuć sporą suchość oczu. Niektórzy porównują to wrażenie do piasku w oczach. Szczególnie jest to zauważalne u osób, które noszą klasyczne modele wykonane z hydrożelu. Dzieje się tak, ponieważ ten materiał gorzej przepuszcza tlen od np. soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Bardzo ważne jest to, aby do soczewki, rogówki i innych części oka swobodnie przedostawał się tlen. Dzięki temu gałka nie jest narażona na infekcję, nadmierną suchość czy inny problem. Dlatego tak istotny jest wybór modeli dobrze przepuszczających tlen. Jednak soczewki mają taką funkcję jedynie przez określony czas. Gdy już upłynie, to coraz mniejsza ilość tlenu dociera do oka.

Właśnie z tego powodu, jeśli zastanawiasz się, czy soczewki jednodniowe można nosić dwa dni, to pomyśl o konsekwencjach zdrowotnych niedotlenionej gałki. Wśród nich znajdziesz m.in. zaczerwienienie, podrażnienie oka, a także wiele poważniejszych powikłań lub infekcji.

Oto kilka wskazówek istotnych (oprócz zaleceń producenta) pozwalających w prawidłowy sposób nosić soczewki kontaktowe:

  • przed założeniem szkieł kontaktowych warto skonsultować się z lekarzem,
  • soczewki jednodniowe powinny być noszone maksymalnie przez 14 godzin,
  • należy zachować maksymalną higienę przed zakładaniem soczewek – dokładnie umyj ręce,
  • zakładaj soczewki jednodniowe przed makijażem,
  • w przypadku soczewek jednodniowych nie musisz dodatkowo nawilżać oczu,
  • ściągaj soczewki na noc.

Noszenie przeterminowanych soczewek

Wykorzystywanie soczewek kontaktowych dłużej niż rekomenduje producent, może wywoływać wiele dolegliwości oka jak: niedotlenienie oka, problemy z rogówką, stany zapalne, zapalenie spojówek (przekrwione oko), podrażnienie oczu oraz inne poważne infekcje oka, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *