Jakie okulary do komputera bez wady wzroku?

okulary do komputera

Jednym z bardzo istotnych elementów okularów ochronnych jest pokrycie szkieł powłoką antyrefleksyjną. Jej podstawowym zadaniem jest likwidowanie tak zwanych refleksów świetlnych odbijających się od monitora. Warto dodać, że antyrefleksy przydatne są nie tylko przy pracy przy komputerze, ale również na co dzień. Stosując powłokę w okularach korekcyjnych sprawiamy, że chroni ona wzrok przed odbijaniem się promieni od szkieł, chroniąc przed ich skutkiem nasze oczy.

  • Powłoka blue control

    Jeśli pracujesz codziennie przy komputerze. Jest to specjalna powłoka, która ogranicza niebieskie światło. Soczewka ma delikatnie żółte zabarwienie, które jest niemal całkowicie niedostrzegalne przez użytkownika okularów oraz przez postronne osoby. Takie soczewki oferują już niemal wszyscy producenci soczewek okularowych, więc każdy salon optyczny również ma je już w swojej ofercie. Dzięki tej technologii praca przy komputerze jest mniej męcząca dla oczu, a tym samym bardziej komfortowa. Ponadto okulary z powłoką blue comfort poprawiają kontrast obrazu. Okulary z taką powłoką są też idealnym rozwiązaniem także dla osób, które nie mają wady wzroku – wówczas wystarczą tzw. szkła „zerówki”. Powłoka Blue Control jest nieco droższa niż podstawowe soczewki okularowe. Mimo to warto w nie zainwestować, bo na pewno Twoje oczy poczują ulgę.

  • Powłoka antyrefleksyjna

    Najczęściej zaleca się szkła z powłoką antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest eliminowanie refleksów świetlnych odbijających się od ekranu przed dotarciem do oka. Wzmacnia kontrast widzenia oraz nie obniża transmisji światła, co w efekcie umożliwia większą przejrzystość odbieranego przez oczy obrazu. Powłoka jest bardzo – może ją uszkodzić jedynie wysoka temperatura – powyżej 60°C.

  • Powłoka antyelektrostatyczna

    To dodatkowe często wybierane rozwiązanie. Powłoka sprawia, że szkła nie przyciągają kurzu i unoszących się w powietrzu mikroelementów. Ułatwia to czyszczenie okularów. Przede wszystkim jednak chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym gamma, emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.

Okulary do komputera z antyrefleksem czy z żółtymi szkłami?

Dodatkowo, na polskim rynku pojawiły się dedykowane szkła do komputera. Z daleka wyglądają jak zwykłe okulary. Żółte szkła w nich zastosowane, widoczne są dopiero z bliska. Mają na celu zmniejszenie uczucia zmęczenia wywołanego przez zimne światło monitora. Ludzkie oko przystosowane jest do światła słonecznego – czyli o ciepłej barwie, stąd szkła do komputera są w odcieniach żółci.

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie okulary. Żółte szkła mają wpływ na widzenie kolorów, a zatem osoby, dla których kolor jest ważny w ich pracy np. grafik czy fotograf nie mogą ich nosić. Jedno jest pewne, że powinno się stosować okulary do pracy przy komputerze. Bez wady wzroku, czyli tak zwane zerówki, lecz w dalszym ciągu to okulary z antyrefleksem oraz te z korekcją, bo jedne i drugie chronią oczy i podnoszą komfort pracy.

Jak rozpoznać, że potrzebujesz okularów mimo braku wady wzroku?

Pierwszym objawem tego, że nasze oczy są zmęczone, będzie nasze kręcenie się na siedzisku. Z pewnością zaczniemy się na nim wiercić, szukać wygodniejszej pozycji, rozciągać ramiona. Ponadto dojdą do tego wrażenia wzrokowe, np. widzenie jakby zza mgły, zmiany refrakcji wzroku, ból głowy, suchość oczu, podwójne widzenie. Niektórzy narzekają także na zaburzenie widzenia barw. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie naszych oczu i odległość od monitora. Okulary z antyrefleksem przydadzą się także osobom, które jeżdżą samochodem, zwłaszcza o zmierzchu i w nocy. Antyrefleks niweluje odbicia świetlne. Dzięki temu usunięte zostają oślepiające odblaski. Taka powłoka poprawia również kontrast oraz ostrość. To wszystko poprawia komfort widzenia. Koszt takich szkieł jest niewielki, więc taka inwestycja nie powinna nadszarpnąć w znaczny sposób domowego budżetu.

Jakie są ceny okularów do komputera?

Cena takich okularów waha się, w zależności od indywidualnych potrzeb. Dostępnych jest kilka wariantów na rynku, które różnią się nieco w tej kwestii. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co dane okulary posiadają. Najważniejsze, aby miały wspomniane warstwy antyrefleksyjne, bo to właśnie dzięki nim nasze oczy będą odpowiednio chronione.

A zatem jakie okulary do komputera wybrać by spełniały swoje zadanie? Muszą być kupione w dobrym salonie optycznym, by posiadać wszystkie atesty i zabezpieczenia na wysokim poziomie. Dzięki temu będą chroniły, a nie szkodziły. Ważne jest, żeby dobrze się w nich czuć, czyli muszą być wygodne i dopasowane wizualnie do indywidualnego gustu użytkownika.

Często odczuwasz zmęczenie oczu, bóle głowy? Przeczytaj Co to jest  astenopia? 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *