Soczewki kontaktowe a astygmatyzm
Opublikowano · Zaktualizowano
Astygmatyzm – wada układu optycznego, polegająca na tym, że promienie padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach są ogniskowane w różnych punktach.
To jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Jej cechą charakterystyczną jest zaburzenie ostrości widzenia pod różnymi kątami. Ma to związek z niezbornością rogówki, przez co obraz widziany z bliska lub z daleka wydaje się zamglony, nieostry, zmuszając astygmatyka do częstego mrużenia oczu lub lekkiego przechylania głowy w celu złapania lepszej ostrości i jakości widzenia. Na szczęście korekcja tego typu wady jest stosunkowo prosta.
Jak zostało wspomniane, astygmatyzm można obecnie leczyć przy pomocy trzech metod. Pacjenci mają do wyboru okulary korekcyjne ze szkłami cylindrycznymi, toryczne soczewki kontaktowe, a także zabieg laserowy. Na czym dokładnie polegają te metody?
Okulary - jedna z najpopularniejszych metod pozwalająca korygować astygmatyzm.
Otóż wyraźny obraz o odpowiedniej ostrości powstaje kiedy promienie światła skupiają się w jednym punkcie. W przypadku astygmatyzmu, z powodu nieprawidłowej krzywizny rogówki lub rzadziej – soczewki, jest to niemożliwe. Okulary dla tej wady wzroku mają zniwelować nierówności, dlatego zwykłe szkła są tu niewystarczające. Sprawdzają się natomiast szkła cylindryczne, nazywane tak z uwagi na ich kształt. Specjalna konstrukcja powoduje, że inaczej załamują światło w przekroju poziomym i pionowym. Określona moc cylindra i jego oś, oznaczana od 0 do 180 stopni, dostosowywana jest do nasilenia wady. Wszystkie te elementy sprawiają, że pacjent odzyskuje ostrość widzenia.
Co ważne, noszenie okularów na stałe może nie być konieczne, przy niewielkiej wadzie wzroku do ok. 1 dioptrii, wystarczy nosić je jedynie do czytania, nauki czy pracy przy komputerze.
Czy zakładanie torycznych szkieł kontaktowych jest trudne?
Aplikacja soczewek kontaktowych nie jest trudna. To kwestia praktyki i wybrania odpowiedniej dla siebie techniki. Już po kilku dniach zakładanie lub zdejmowanie soczewek staje się nawykiem, a jeśli macie odmienne wrażenie – warto skonsultować się z optometrystą, bo być może soczewki zostały źle dobrane.
Jak dobrać moc kontaktowych soczewek torycznych?
Moc soczewek kontaktowych torycznych (cylindrycznych) różni się od mocy okularów korekcyjnych. Dlatego nie zaleca się kupowania soczewek na podstawie recepty na okulary dla astygmatyków. Należy skonsultować z optometrystą w celu przeprowadzenia badań narządu wzroku i dobrania odpowiednich soczewek, ponieważ oprócz dioptrii trzeba znać też moc cylindra i oś.
Soczewki kontaktowe toryczne
Przed tym, jak wypróbujesz soczewki kontaktowe toryczne trzeba być pewnym, że właśnie takich są Ci potrzebne. Dlatego zawsze należy to skonsultować z optometrystą. Specjalista określi m.in. prawidłowy dla Twoich oczu cylinder. Astygmatyzm nie jest dziś problemem, którego nie można wyeliminować, trzeba jedynie znaleźć idealny model dla siebie. Soczewki cylindryczne są zwykle przepisywane raz na miesiąc, jednak to są jedynie medyczne statystyki, więc zawsze powinieneś dostosować długość używania soczewki do swoich oczu. Wtedy Twój lekarz może przepisać coś innego. Powinien również Ci powiedzieć, że soczewki z astygmatyzmem nie są przeznaczone do dłuższego użytku niż dzień. Każdego wieczoru powinieneś je zdjąć i wyczyścić.
Współcześnie w ofercie producentów dostępne są soczewki toryczne jednodniowe oraz soczewki miesięczne. Wybór konkretnego trybu wymiany soczewek zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań, przy czym trzeba zaznaczyć, że soczewki miesięczne są wariatem tańszym niż soczewki jednodniowe. Nie oznacza to jednak, że tanie soczewki toryczne spełnią Twoje wymagania - szczególnie, jeżeli prowadzić aktywny tryb życia i cenisz sobie wygodę. Wówczas dopasowanie odpowiednich soczewek ma jeszcze większe znaczenie.
Ponadto wybierając miesięczne soczewki toryczne, istnieje ryzyko wystąpienia infekcji ze względu na możliwość pojawienia się osadów białkowych np. podczas nieprawidłowej pielęgnacji. Dlatego pomimo tego, że ceny soczewek torycznych jednodniowych dedykowane astygmatykom są nieco droższe, to cieszą się one sporą popularnością. Producenci soczewek proponują także kilka typów soczewek ze względu na materiał ich wykonania.
Laserowa korekcja astygmatyzmu
Poza soczewkami i okularami pacjenci mają do wyboru trzecią opcję, czyli laserową korekcję wzroku. Zabieg ma tę przewagę nad dwiema wyżej wymienionymi metodami, że koryguje samą wadę, a nie tylko niweluje jej objawy. Dzięki temu oprócz poprawy wzroku przeciwdziała także pogłębianiu astygmatyzmu. Mimo, że słowo operacja brzmi poważnie, w tym wypadku jest to mało inwazyjna procedura nie wymagająca nawet stosowania narkozy, ani długiego pobytu w placówce medycznej. Zabieg laserowej korekcji astygmatyzmu trwa kilkanaście minut, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na modelowaniu rogówki przy użyciu promieni lasera.
Najnowsze komentarze