Jaka jest różnica między lekarzem okulistą, a optometrystą?

Okulista kiedy jest konieczny?

Wiele dolegliwości związanych z układem wzrokowym jest przede wszystkim spowodowanych nie skorygowanym lub niepoprawnie skorygowanym błędem refrakcji. Konsultacja optometrysty powinna wykluczyć tę możliwość.
Gdy okaże się, że pomoc optometrysty jest niewystarczająca, a zastosowanie pomocy wzrokowych nie przynosi pożądanej ulgi, wizyta okulisty jest konieczna.
Do okulisty warto się również udać w przypadku: uciążliwego bólu oczu, zapalenia spojówek, urazu oka, niepokojących zmian w okolicach oczu, a także gorszego widzenia mimo noszenia soczewek bądź okularów.

Do kogo się udać?

Okulary korekcyjne coraz częściej zakupić można nie tylko w aptekach, ale również innych miejscach, takich jak drogeria, sklepy typu "wszystko po 5 zł", a nawet w popularnych dyskontach. Czy można dobrać okulary korekcyjne bez konsultacji ze specjalistą? Dlaczego nie należy kupować tego typu produktów medycznych w niepowołanych miejscach? Kto pozwoli nam dobrać parametry soczewek kontaktowych?

Inny specjalista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku i chorób oczu, inny dokonywaniem dokładnych pomiarów wad wzroku, a jeszcze inny doborem i tworzeniem okularów.
Na pomoc optometrysty można coraz częściej liczyć w sklepie oferującym sprzedaż okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. To duża oszczędność czasu dla każdego pacjenta, a często także pieniędzy.

Lekarz okulista - zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku i chorób oczu, przepisywaniem leków, przeprowadzaniem skomplikowanych badań okulistycznych.
Optometrysta - diagnozowanie i pomiary skali wady wzroku, terapia widzenie obuocznego, wystawianie recept okularowych.
Optyk - wykonanie okularów i ich indywidualne dopasowanie, realizowanie recept okularowych.
Ortoptystka - diagnostyka i leczenie zeza, badania okulistyczne. Zajmuje się leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego i ruchomości gałek ocznych.
Tyflopedagog - pomoc osobom niewidomym, słabowidzącym i tym, których wzrok pogarsza się stopniowo lub gwałtownie.
Refrakcjonista - ma podobne kompetencje do optometrysty, zatem również bada ostrość wzroku i dobiera odpowiednie pomoce wzrokowe.

Kiedy powinienem umówić się do lekarza okulisty, a kiedy do optometrysty?

Do okulisty: Jeśli Pacjent odczuwa ból oczu, widoczne jest ich zaczerwienienie, obrzęk, wydzielina lub pojawiły się nagłe zaburzenia widzenia to należy zgłosić się na badanie do lekarza okulisty.
Do optometrysty: Jeśli problemem pacjenta jest nieostre widzenie do dali lub do bliży, zmęczenie wzroku, dwojenie obrazu, „uciekające oko”, to należy umówić się na badanie optometryczne.

Kompleksowe badanie optometryczne obejmuje:

  • szczegółowy wywiad z pacjentem
  • automatyczny/komputerowy pomiar wady wzroku, krzywizny rogówki, grubości rogówki oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • bardzo szczegółowe pomiary wady wzroku oraz widzenia obuocznego i akomodacji przy użyciu foroptera
  • omówienie z pacjentem i wypisanie zlecenia na najlepszą korekcję dostosowaną do wymagań wzrokowych oraz potrzeb pacjenta

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *