Ile godzin dziennie należy nosić soczewki kontaktowe?

Ile godzin dziennie należy nosić soczewki kontaktowe

Dzisiaj odpowiemy na częste pytanie naszych czytelników – ile godzin dziennie można nosić soczewki kontaktowe?

Do pewnego stopnia zależy to od cech twoich oczu.

Twój optyk będzie mógł omówić z Tobą, co jest najlepsze w Twoim indywidualnym przypadku, ale generalnie zaleca się noszenie soczewek kontaktowych przez maksymalnie 10-12 godzin dziennie. Dłuższe noszenie soczewek może spowodować, że oczy staną się zaczerwienione i podatne na infekcje.

Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas noszenia soczewek, powinieneś je jak najszybciej wyjąć, dokładnie wyczyścić i wymienić. Jeśli nadal czujesz się nieswojo, wyjmij je i jak najszybciej odwiedź swojego optyka. Chociaż może to nie być powód do zmartwień, najlepiej na wszelki wypadek zbadać oczy u specjalisty.

Jak długo można nosić kolorowe soczewki kontaktowe w ciągu dnia?

Możesz nosić kolorowe soczewki kontaktowe każdego dnia przez taki sam czas, jak w przypadku standardowych soczewek do noszenia na co dzień.

Pamiętaj, że konieczna jest wizyta u okulisty, aby otrzymać receptę i dopasowanie kolorowych soczewek kontaktowych, nawet jeśli kupujesz je wyłącznie ze względów kosmetycznych. U specjalisty dowiesz się najlepiej ile godzin dziennie należy nosić soczewki kontaktowe.

Czy soczewki kontaktowe można nosić codziennie?

Powinieneś być w stanie nosić soczewki kontaktowe codziennie, chyba że masz tymczasowy problem, który uniemożliwia Ci wygodne lub bezpieczne noszenie soczewek. Na przykład nie powinieneś nosić soczewek, jeśli:

  • Masz zaczerwienienia lub podrażnienia oczu
  • Przyjmujesz leki niezgodne z noszeniem soczewek kontaktowych (na przykład krople do oczu dla alergików)
  • Masz reakcję alergiczną na produkty używane w produkcji soczewek kontaktowych
  • Doświadczasz suchości oczu, która sprawia, że ​​noszenie soczewek kontaktowych jest niewygodne
  • Cierpisz na infekcję oka lub powiek (na przykład zapalenie spojówek)

Lekarz okulista może również zalecić przerwę w noszeniu soczewek kontaktowych w określonych porach. Na przykład utknięcie soczewki kontaktowej w oku może spowodować otarcie rogówki, które wymaga czasu, aby się zagoić. A zasypianie podczas noszenia codziennych kontaktów może powodować niedobór tlenu w rogówkach. Jeśli tak się stanie, rozsądnie będzie założyć okulary na kilka dni, aby dać oczom szansę na oddychanie.

Przeczytaj także:

Co się stanie, jeśli będziesz nosić soczewki kontaktowe zbyt długo?

Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych może powodować suchość oczu , zaczerwienienie, uszkodzenie rogówki i przewlekły stan zapalny, który może spowodować utratę tolerancji na kontakt.

Jak długo należy nosić soczewki po raz pierwszy?

Kiedy zaczynasz nosić szkła kontaktowe, najlepiej jest stopniowo zwiększać czas ich noszenia każdego dnia.

Pierwszego dnia możesz nosić soczewki przez cztery godziny i dodawać o godzinę każdego dnia. Twój okulista zaleci ci harmonogram, kiedy zaczniesz nosić kontakty.

Czy możesz zdrzemnąć się w soczewkach kontaktowych?

Nie powinieneś drzemać w soczewkach kontaktowych, chyba że używasz soczewek do przedłużonego noszenia, które są zatwierdzone do użytku podczas snu. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom donosi, że drzemka lub spanie w codziennych kontaktach jest częstym ryzykownym zachowaniem wśród osób noszących kontakty.

Dlaczego spanie w soczewkach kontaktowych jest złe?

Potrzebujesz stałego dopływu tlenu do oczu, w dzień i w nocy, aby Twoje oczy były zdrowe. Drzemanie lub spanie w soczewkach dziennych zmniejsza ilość tlenu przepływającego do rogówki.

Spanie w soc może zwiększyć ryzyko:

  • Infekcje bakteryjne i wirusowe oka
  • Zapalenie rogówki, które może uszkodzić wzrok
  • Neowaskularyzacja rogówki , wzrost większej liczby naczyń krwionośnych dostarczających tlen do rogówki

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *