Jakie okulary korekcyjne do uprawiania sportu?

sportowe okulary korekcyjne

Myślisz sobie, że wada wzroku w trakcie aktywności sportowej nie ma dla Ciebie aż tak dużego znaczenia.

Uprawianie różnych dyscyplin sportowych jest dziś szalenie modne i popularne, jednak aby było nie tylko przyjemne i komfortowe, ale także bezpieczne, należy wybrać dobre okulary sportowe. Odpowiednio dobrane, pozwolą rozwiązać wiele problemów, jak chociażby zbyt ostre słońce, silny wiatr, kurz, żwir na drodze.

Może nie zależy Ci na wynikach i po prostu lubisz się ruszać. Taki tok myślenia może być dla Ciebie bardzo złudny. Przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo, na jakie się narażasz. W końcu osłabiony zmysł wzroku w trakcie uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny może doprowadzić Cię do wielu poważnych kontuzji.

Idealne okulary sportowe to te, które posiadają szkła z bezpiecznego poliwęglanu, a więc materiału lekkiego, a jednocześnie odpornego na złamania, pęknięcia czy wyszczerbienia. Dodatkowo, soczewki z poliwęglanu doskonale chronią oczy przed urazami mechanicznymi spowodowanymi przez żwir, kamyki, itp. Przy dyscyplinach sportu bardziej dynamicznych, świetnie sprawdzają się okulary z dodatkowo przymocowaną do zauszników gumką, która zapobiega spadaniu okularów z głowy. Niezależnie od dyscypliny, jeżeli masz problem z wadą wzroku, warto zainteresować się doborem odpowiednich okularów przystosowanych do uprawiania sportu.

Jakie okulary sportowe wybrać?

Jeśli uprawiasz rozmaite dyscypliny sportowe, to prawdopodobnie będziesz musiał zakupić kilka par okularów. Dlaczego? Bo okulary do biegania, niekoniecznie sprawdzą się na rower. Do jazdy na rowerze powinno się wybrać okulary brązowe, zielone lub różowe. Obecnie dostępnych jest wiele modeli w przeróżnym przedziale cenowym. Różnią się kształtem, materiałem z którego zostały wykonane oraz szkłami.

Jeżeli chodzi o okulary do biegania, to dobrym wyborem będą soczewki z barwieniami fizjologicznymi o różnej intensywności - brązowe, szare, czarne.

Wysokiej jakości okulary do biegania muszą być pokryte warstwą odporną na parowanie i zarysowania. Funkcja polaryzacyjna z kolei sprawdzi się podczas biegania w bardzo słoneczne dni. Uwagę należy zwrócić także na wielkość szkieł, które powinny chronić nie tylko nasze oczy, ale również powierzchnię wokół nich. W okularach do biegania ważne są również oprawy, które powinny być jak najlżejsze i odporne na słoneczną ekspozycję, a także nie mogą podskakiwać w rytm biegu. Oprawy powinny być tak wyprofilowane, aby chronić oczy przed wiatrem i promieniami UV. Jeśli chodzi o okulary do pływania to najważniejszą kwestią jest fakt, żeby nie spadały z głowy i nie przeciekały, a jednocześnie zbyt mocno nie uciskały. Osobom początkującym poleca się okulary miękkie.

 

okulary sportowe do biegania
okulary korekcyjne na rower

Wybierając okulary na rower powinno się sprawdzić informacje na temat filtra UV.

Okulary na rower, które pochłoną 100% promieniowania będą posiadały oznaczenie UV 400. W ofercie producentów znajdziemy także okulary z polaryzacją, dzięki której szkodliwe dla oczu promieniowanie jest niwelowane. Dodatkowo filtr polaryzacyjny sprawia, że drgania fali świetlnej znikają i tym samym nie męczą oczu. W ciągu długich słonecznych dni okulary towarzyszą nam przez wiele godzin, dlatego też podczas zakupów warto zwrócić uwagę na miejsca styku okularów ze skórą czyli noski i zauszniki.

Okulary pływackie korekcyjne przeznaczone są dla osób, które mają wadę wzroku i nie chcą rezygnować z częstego pływania.

Z takich okularów można także korzystać podczas uprawiania innych sportów wodnych – np. surfingu. Okulary pływackie z korekcją to idealny wybór dla tych, którzy korzystają z kąpieli regularnie. Dostępne są w wersjach z oczkami przyciemnionymi lub zupełnie przezroczystymi, regulowanymi opaskami oraz silikonowymi uszczelkami w różnych kolorach. Niektóre posiadają dodatkowo całkowitą ochronę przed promieniowaniem UV.
Szczególnie cenna dla pływaków jest możliwość dobrania produktu dostosowanego do swojej wady wzroku: np. o różnych mocach dla oka prawego i lewego. Okulary na basen często już na etapie produkcji są wyposażane w oczka o konkretnej mocy, których nie można wymienić. Istnieją jednak modele, w których montuje się klasyczne szkła wykonane według zaleconej pacjentowi recepty.

dzieko okulary sportowe

Okulary sportowe dla dzieci są doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla najmłodszych,

ale również dla młodzieży, która każdego dnia używa okularów korekcyjnych. Tylko prawidłowo dobrane okulary korekcyjne do uprawiania sportu będą w stanie zapewnić wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii i wykonaniu z wytrzymałego materiału, trwałe okulary sportowe dziecięce pozwolą Twojemu dziecku bez ograniczeń uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego czy zajęciach pozalekcyjnych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa powinny być pozbawione metalowych części i ostrych krawędzi oprawki, lecz wykonane z lekkich, elastycznych materiałów. Warto postawić na modele z przymocowaną do zauszników gumką, która zapobiega spadaniu okularów z głowy. Dla dzieci świetnie nadają się oprawki, które mają elastyczne zauszniki, nie łamią się łatwo i zapewniają komfort noszenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *